Eser Özetleri

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı Eser Özeti – Tahlili

Aganta Burina Burinata Özeti

[infobox color=”#dd3333″]Eser İsmi: AGANTA BURİNA BURİNATA[/infobox] [infobox color=”#8224e3″]Eser Türü: ROMAN[/infobox] [infobox color=”#1e73be”]Yazarın Adı: CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI(Halikarnas Balıkçısı)[/infobox] [infobox color=”#dd8e18″]Sayfa Sayısı: 204[/infobox] [infobox color=”#db23a7″]Konusu: Bodrum’lu bir denizci olan Mahmut’un ağzından deniz ve deniz insanının anlatımının konu edildiği kitap, denize ve deniz insanlarına beslenen sevgiyi şiirsel bir dille ve coşkulu bir şekilde ele almaktadır.[/infobox]

[vurgu color=”#dd3333″]Aganta Burina Burinata Özeti[/vurgu]

Aganta Burina Burinata Özeti; Mahmut, Bodrumlu bir denizci ailenin çocuğudur. Daha çok küçük yaşta iken içinde deniz sevgisi yeşermiştir. Amcasının boğulması üzerine, kendisi de bir denizci olan babası oğlu Mahmut’u denizden soğutmaya çalışır. Onu denizci eskisi olan Halil Usta‘nın yanına çırak verir. Bacağı sakat olan Halil Usta deniz özlemini içinde taşır, bu sevgiyi de ister istemez Mahmut’a körükler. Mahmut babası bir gün sefere çıkmışken habersizce bir gemiye tayfa olarak yazılır ve denize kavuşur. Akdeniz de oradan oraya dolaşır durur, bu sırada annesi ölmüş, babası da boğulmuş olur. İçinden yurt sevgisi gelen Mahmut bir gün Bodrum’a gider, orada bir zengin toprak ağasının kızıyla evlenir. Biraz toprakla uğraştıktan sonra yelkenlileri görünce dayanamaz ve gemiye atlar. Sonra da bir daha dönmemek üzere “Aganta!” diye bağırır ve gider.

[vurgu color=”#1e73be”]Aganta Burina Burinata Kelime Anlamı:[/vurgu] Aganta”tut zapt et” demektir. Burina ve burinata ise alt ve üst yelkenlerin adıdır.

[infobox color=”#1e73be”]Türk Edebiyatında Eser Özetlerini bulabileceğiniz yayına aşağıdaki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. [/infobox] [affiliate_news id=”1160″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitemizi kullanmaya devam etmek için reklam engelleme eklentisini devredışı bırakınız. Unutmayınız, bu bizim devam edebilmemiz için gereklidir. :)