ALES

ÖSYM kurumu tarafından yapılan ALES (Akademik Lisansüstü Eğitimi Sınavı) hakkında bilgiler bu sayfada yayınlanmaktadır. ALES Sınavı hakkında her türlü bilgiyi burada bulabileceksiniz.

Akademik Lisansüstü Eğitimi Sınavı – ALES

ALES KONULARI

ALES Sözel Yetenek Konuları
2021 ALES Türkçe Konuları
ALES Sayısal Yetenek Konuları
2021 ALES Matematik Konuları
2021 ALES Geometri Konuları

ALES Nedir?

Akademik Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ÖSYM tarafından yapılan Akademik personel sınavıdır. ALES sınavında Sözel Yetenek olarak 50 soru, Sayısal Yetenek olarak 50 soru sorulmaktadır. ALES sınavında Sayısal Adayların puanları Sayısal bölümde, Sözel Adayların puanları ise Sözel bölümde daha ağırlıklı olmaktadır.  ALES sınavında 100 soru sorulacak olup adaylara verilecek süre ise 150 dk dır. ALES Sınavı ile Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında akademik görevlendirme yapılmaktadır.

İlgili Konu: Güncel ALES Konuları


Sıkça Sorulan Sorular

ALES sınavı akademik personel kadrolarında (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici vb) olmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. ALES kelimesinin açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır.

Hayır giremez, sınavın adının açılımından da anlaşılacağı üzere ALES sınavı lisans düzeyindeki mezunları ilgilendirir.

ALES sınavında Sözel Yetenek olarak 50 soru, Sayısal Yetenek olarak 50 soru sorulmaktadır. Yani toplam 100 soru sorulmaktadır.

ALES sınavında 100 soru sorulacak olup adaylara verilecek süre ise 150 dakikadır.


Başa dön tuşu