Eser Özetleri

Araba Sevdası Eser Özeti – Recaizade Mahmut Ekrem

Araba Sevdası Romanı ile Türk Edebiyatında Eser Özetlerini derlemeye devam ediyoruz. Bu makalemizde “Araba Sevdası” adlı kitabın özetini ve eser tahlilini bulacaksınız.

Araba Sevdası Eser Özeti
Araba Sevdası Kitap Künyesi
Eser İsmi: Araba Sevdası
Eser Türü: Roman
Yazarın Adı: Recaizade Mahmut Ekrem
Sayfa Sayısı: 272 sayfa
Konusu: Recaizade Mahmut Ekrem tarafından kaleme alınmış Araba Sevdası adlı roman, bir mirasyedinin yaşadıklarını ve sevdiği kadının sandığı gibi biri olmadığını konu edinir.

Araba Sevdası Özeti

Mirasyedi bir paşa oğlu olan Bihruz Bey‘in babası ölünce miras ona ve annesine kalır. Yirmi dört yaşında olan Bihruz Bey’in alafrangalık özentisinin yanında bir de özel bir arabasının olmasını istemektedir. Alafranga, züppe bir tiptir. Çamlıca da bir gün gördüğü güzel bir kadın olan Periveş‘i hayalinde, kibar ve iyi aile kızı olarak canlandırır ve ona aşık olur.  Mirasyedi olan Bihruz Bey’in serveti artık tükenmeye başlamıştır. Maddi sıkıntılara düşen Bihruz Bey, dalkavuk ve yalancı arkadaşı olan Keşfi Bey tarafından Periveş’in öldüğüne inandırılır. Periveş’in mezarını bulmak isteyen Bihruz Bey, bir eğlence yerinde Periveş’e benzeyen bir kadına rastlar. Onu Periveş’in ablası zannederek, mezarını sorar, o da Periveş’in kendisi olduğunu söyler, Bihruz Bey artık kızın sandığı gibi biri olmadığını anlamıştır.

Araba Sevdası Romanı Kahramanları

  • Bihruz Bey
  • Periveş
  • Keşfi Bey

Türk Edebiyatında Eser Özetlerini toplu olarak bulabileceğiniz sayfaya aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Eser Özetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu