Eser Özetleri

Bereketli Topraklar Üzerinde Eser Özeti – Orhan Kemal

Bereketli Topraklar Üzerinde Romanı ile Türk Edebiyatında Eser Özetlerini derlemeye devam ediyoruz. Bu makalemizde “Bereketli Topraklar Üzerinde” adlı kitabın özetini ve eser tahlilini bulacaksınız.

bereketli topraklar üzerinde eser özeti
Bereketli Topraklar Üzerinde Kitap Künyesi
Eser İsmi: Bereketli Topraklar Üzerinde
Eser Türü: Roman
Yazarın Adı: Orhan Kemal
Sayfa Sayısı: 380 sayfa
Konusu: Orhan Kemal bu romanda, para kazanmak ümidiyle köyden ayrılan İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali isimli üç kafadar arkadaşın başından geçen maceralar anlatır.

Bereketli Topraklar Üzerinde Özeti

Orta Anadolu’nun 80 evlik köylerinden biri olan Ç. köyünün bir kısım erkeği o yılda, çalışmak için, farklı iş bölgelerine dağılırlar. İçlerinden üçü de (İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali) Çukurova’ya işe gitmeye karar verir. Yusuf daha önceleri Sivas iline gitmiş, cer atölyesinde iki ay hamallık etmiş, şehir görmüş bir kişiliktir. Öbür ikisi ilk defa bir şehir görmüş ve ilk defa gelmiştir. Köyde kapı komşusu olan bu üç arkadaş Adana’da bir çırçır fabrikasına çalışmaya girer, fabrika işleri ağır olur, dayanamayan Köse Hasan ölür, ikisi fabrikadan çıkarılır, ve yapı işçisi olurlar. Pehlivan Ali, bir şoförün metresine aşık olur ve biriktirdiği bütün parasını ona kaptırır. Biten paralar sonrası girdiği bir ağa çiftliğinde çalışırken bıkmışlık ve bitkinlikten kendini patoza kaptırarak feci şekilde ölür. İflahsızın Yusuf, direndiği yapı işçiliğinden duvarcı ustalığına geçiş yapar. İki arkadaşını kaybetmekten büyük acı duyar ve elinde tek hayali olan gaz ocağı ile köyüne geri döner.

Bereketli Topraklar Üzerinde Romanı Kahramanları

  • İflahsızın Yusuf
  • Köse Hasan
  • Pehlivan Ali

Türk Edebiyatında Eser Özetlerini toplu olarak bulabileceğiniz sayfaya aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Eser Özetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu