Eser Özetleri

Fahim Bey ve Biz Eser Özeti – Abdülhak Şinasi Hisar

Fahim Bey ve Biz Romanı ile Türk Edebiyatında Eser Özetlerini derlemeye devam ediyoruz. Bu makalemizde “Fahim Bey ve Biz” adlı kitabın özetini ve eser tahlilini bulacaksınız.

Fahim Bey ve Biz Eser Özeti
Fahim Bey ve Biz Kitap Künyesi
Eser İsmi: Fahim Bey ve Biz
Eser Türü: Roman
Yazarın Adı: Abdülhak Şinasi Hisar
Sayfa Sayısı: 135 sayfa (yaklaşık)
Konusu: Fahim Bey etrafında gelişen bu  romanın konusu, çöken bir imparatorluk ortasında üretimden gitgide kopan bir toplumun hayatında hiçbir zaman ulaşılamayacak mutluluk arayışıdır.

Fahim Bey ve Biz Özeti

Fahim Bey Bursa halkından biridir. Galatasaray Lisesinde okumuş, lisan öğrenmiş, Londra Elçiliğinde katip olarak çalışmıştır. Meşrutiyet’ten sonra elçilikteki katiplik görevinden ayrılmıştır. Fahim Bey bir saat aşığı Saffet Hanım ile evlidir. Bu iki kahraman dış görünüşlerinde mutlu mesut olmakta iken içlerinde fırtınalar esmektedir. Bir ara Pamukçu olmak isteyen Fahim Bey her zamanki gibi çabuk hayaller kurmaktadır. Bu çok hayal kurması oluşu onun düş-sever oluşunun göstergesi olmuştur. Hep hayaller kuran bir şeyler yapmayı düşünen Fahim Bey, yine geleceğe yönelik  planlar yapmakta, ama bir türlü bunları faal duruma getirememiştir. Gazetelerin Fahim Bey’in öldüğünü bildiren sayfalarla roman sona doğru yaklaşır. Anlatıcı sürekli hayal peşinde koşan Fahim Bey’e seslenerek roman son bulur.

Fahim Bey ve Biz Romanı Kahramanları

  • Fahim Bey
  • Saffet Hanım

Türk Edebiyatında Eser Özetlerini toplu olarak bulabileceğiniz sayfaya aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Türk Edebiyatında Eser Özetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu