Rehberlik

Fizik Dersi Nasıl Çalışılır? – Adım Adım YKS

Sizleri selamlıyorum, YKS sınavına girmek için can atan, değerli okuyucularım… Bugün Adım Adım YKS makaleler silsilesinin Fizik dersi bölümündeyiz. Bugün sizlere YKS sınavının olmazsa olmaz Fen Bilimi Fizik Dersini nasıl çalışacağınızı anlatacağım.

Eğer sizde Fizik dersini yapamıyorsanız, Fizik dersine çalışırken anlamakta zorluk çekiyorsanız üniversite Fizik dersine nasıl çalışılır gibi sorular aklınızı meşgul ediyorsa o zaman 5 adımda Fizik dersine çalışma tekniklerini öğrenelim… Fizik nasıl çalışılır, yada nasıl çalışılmalı? merak ediyorsunuz değil mi? gelin o zaman birlikte Fizik dersine çalışmanın püf noktalarını inceleyelim.

Fizik Dersi Nasıl Çalışılır?

1. Çalıştığınız konuyu anlamadan geçmeyin.
Günlük çalıştığınız konuyu dikkatlice okuyun, önemli yerlerin formüllerin altını çizin, notlar alın. Ortada bir konu varsa o konuyu öncelikle anlayın. Asla anlamadan geçmeyin.

2. Çalıştığınız konunun notunu alın.
Ders çalışmanın püf noktası buradadır. Özet olmadan direk roman okur gibi yapmayın. Konu anlatımından okuduğunuz yerleri not alın, önemli yerleri, formülleri, şemaları defterinize geçirin ve daha sonra tekrar edin.

3. Önemli yerler için renkli kalem kullan.
Çok önemli olan yerler her derste vardır; formüller, teoriler, pratikler ve daha fazlası… Bunun gibi yerleri renkli kalemlerle mavi, kırmızı, sarı hangi renk hoşunuza gidiyor sizin motivasyonunuzu artırıyorsa onunla önemli yerlerin altını çizin. Böyle yapmanız o rengi gördüğünüz anda o notu hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

önemli yerler için renkli kalem
önemli yerler için renkli kalem

4. Formüller, şemalar, teoriler, pratikler bunlar önemlidir.
Fizik dersinin ana hatları formüller, teoriler, şemalar ve pratiklerdir. Formüller önemlidir, bir mantık sorusunu çözeceğimiz de bizler formüllere ihtiyaç duyarız. Formülleri kodlama yaparak nasıl daha iyi öğrenecekseniz öyle aklınıza kaydedin. Varsa şemalar şekil olarak kodlamaya başvurun.

5. Konu çalıştıktan sonra ilgili konuyla soru çöz.
Size ders çalışırken daha doğrusu Fizik dersini çalışırken kolaylık sağlayacak diğer bir konu ise, konu çalıştıktan sonra konuyla ilgili soru veya sorular çözmenizdir. Konuyu anladıktan sonra kendinizi en az 10 sorulur bir test ile sınayın, böylelikle konuyu anlayıp anlamadığınızı anlar anlamışsanız kendinizi motive etmiş olursunuz. Eğer çok yanlışınız çıkıyorsa lütfen konuyu iyice anlayın ve anlayana kadar çalışın.

5 madde ile YKS Fizik dersine nasıl çalışacağınızı anlattık, artık top sizde, bu anlatılanlara uyarak sınavda daha çok başarı elde edebilir, hatta Fizik dersini fullemeye kadar gidebilirsiniz. Bu maddelerin arasına koymadığım diğer bir madde ise, konu tekrarlarıdır, konu tekrarları önemlidir ve her ders için gereklidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitemizi kullanmaya devam etmek için reklam engelleme eklentisini devredışı bırakınız. Unutmayınız, bu bizim size hizmet edebilmemiz için gereklidir. :)