alexa certify

Hedef ve Ulaşmak

Hedef ve Ulaşmak

Hedef ve Ulaşmak

Hedef, mutluluk, başarı, ulaşmak. Bir cümleye tabii tutulabilecek, geleceğe dair attığınız her adımda ihtiyaç duyulabilecek fakat tek başına anlam yüklü olmayan 4 kelime. Hedef ve Ulaşmak ardından gelen başarı, işte hedefe ulaşmanın kriterleri;

HEDEF; Herkesin bir hedefi vardır. Birey, bu hedefini bilinçli veya bilinçsiz gerçekleştirme sorumluluğuna girer ve gerçekleştirmek için çabalar. Gerek eğitim gerekse eğitimden bağımsız her konuda birey; bu sorumluluğa sahiptir.
Hedef, başarma yolunda çıkacağınız adımların önderi dahası başarı zincirinin tüm kavramlarını bağlayan zinciridir. Zira hedef yoksa başarıdan bahsedilemez.

BAŞARI; Her mutluluk; insanı motive etmekte yoldaş niteliğindedir. Motive olan insan, adım adım ilerlediği o hedefine ulaşmaya kendini çok yakın hissedecektir. Hedefe doğru giderken kazanılan başarılar ancak başarı için ödenmiş bedellerle mümkün olabilir. O halde başarı için önce başarısız gibi görünen engebeli yollar başarıyı engellemeye çalışabilir.

ULAŞMAK; Her şeyin sonu ve yeniden her şeyin sadece başlangıcıdır. Elde edilen başarılar ulaşılanı getirir. Ulaşılansa yeni bir hedefin habercisidir.

MUTLULUK; Hedefi olan insanlar, mutluluğa bu hedef doğrultusunda sahip olurlar. Başarıya giden yolda sahip olduğunuz küçük başarılar sizi onurlandırıyor ve daha iyisini yapabileceğiniz konusunda size cesaret verebiliyorsa bunu bilinçaltınızda sahip olduğunuz mutluluğa, bu mutluluğun getirdiği cesarete bağlayabilirsiniz. Hedef ve ulaşmak Sınav dönemine ait kaygılar başladığı vakit, birey bunun getirdiği stresle belki yalpalar fakat düşmemesi için sebebi olduğunu bilmelidir. Her birey kendi sebebini kendi yaratmalıdır. Elinden geleni yapabilmesi için onu motive edecek o küçük ayrıntı, içinde saklıdır. Peki bunu anlamanın yolu nedir? Denilecek olursa;

Kendimi Nasıl Motive Edeceğim?

Her birey kendini yeterince tanıma fırsatını yakalamışsa eğer bunu anlaması güç olmayacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi ulaşılmak istenen hedefler küçük mutluluklarla taçlandırıldığı vakit bu birey için oldukça istek verici olacaktır. Diyelim ki sınava 2 ayınız kaldı. Bu sizin canınızı sıkmak için oldukça iyi bir sebep. Fakat canınızı sıkan bir şey varsa, sizi keyiflendirecek bir çok şey vardır. Önünüzde hedeflediğiniz üniversiteye ulaşacağınız bir puan görmeniz bunun için yeterli olacaktır.
Dahası aile, arkadaş ortamları. Motivasyonunuzu yükselteceğine inandığızın ne varsa çevrenizde olmasına özen gösterin. Derslerden arda kalan zamanlarda onlara ihtiyacınız oldukça fazla olacaktır.

Kendini tanıma fırsatı yakalamış her birey belirli zaman aralıklarında ne istediğini ve ona nelerin yardımcı olabileceğini kendine sormalı. Çünkü bu maraton herkes için farklı bir koşu pistinde olur, herkes için engeller farklı, herkes için imkanlar farklı fakat ulaşılan yol birdir.

Hedef ve Ulaşmak adlı makaleyi okuduysanız, üzerine birde Barış Özcan’ın Zinciri kır videosunu izlemenizi öneririm.

Lütfen Oy Verir Misin?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
Yükseköğretim
KURUMLAR SINAVI

15 Haziran 2019(TYT)
16 Haziran 2019(AYT)

KPSS
SINAV DUYURULARI
  KPSS
  SON SINAVLAR
  SORU
  ÇÖZEN
  1
  ONLİNE SINAV
  30
  ADET SORU
  72
  DEFA ÇÖZÜLDÜ
  KPSS
  SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Hangi Bölüm Gelir? Sıralama-Net-Puan

   Hangi Bölüm Gelir? Hangi Üniversite Gelir? Kazanabilir Miyim? 290 puanım var 450 k dayım Paramedik gelir mi? Puanlar geçen seneyle ayni mı yoksa deği... Devamını Oku

  • Baraj Puanının Genişletilmesinin Bölümlere Katkısı Nedir?

   Baraj Puanının Genişletilmesi; Baraj puanının genişletilmesinin bölümlere katkısı, baraj genişletilen bölümü ilgilendirmektedir. Bir bölümün baraj pu... Devamını Oku

  KPSS
  DERS DOKÜMANLARI