Rehberlik

Nasıl Not Çıkarılır? Not Çıkarmanın Püf Noktası

Nasıl Not Çıkarılır Not Çıkarma Teknikleri hepsi ve fazlası hadi okumaya… TYT ve YKS sınavlarına çalışırken bir çok öğrencinin yapmış olduğu hataları sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaptıkları hata şu; “Kitabı deftere aynen geçirmek” Aynı şekilde de kitabın tümünün altını çizmek bize pek yararı olmaz.

Yani demem o ki; Tüm kitap bir deftere yazılmaz yada her cümlenin altı çizilmez. Bunun yapılması zaman kaybı olduğu için faydadan çok zararınıza olacaktır. Hiç merak etmeyin çözüm olarak biz sizlere aşağıdaki maddeler halinde not çıkarırken yapmanız gerekenleri listeledik.

Nasıl Not Çıkarılır? Nasıl Not Çıkarılır? Not Çıkarma Teknikleri

  1. Sürekli karıştırdığınız yada unuttuğunuz yerleri not alın.
  2. Fosforlu kalemler kullanın rengarenk kalemleriniz olsun. (Erkekler kız mıyım ağa demesin 🙂 burada hedefiniz önemli)
  3. Saçma bile olsa kodlama yapın akılda kalıcı ve öğrenmesi yönünden akıllıca ve zevkli olacaktır.
  4. Yapışkanlı kağıtlara notlarınızı yazın duvara, dolaba, masaya, yatağınızın sağına soluna, kısacası sürekli göz önünde olan yerlere yapıştırın.
  5. Sorular üzerinde notlar çıkarın ve onları unutmamak için saklayın.
  6. Eğer tutabilirseniz not defteri tutmaya özen gösterin. Ve sorulardan çıkardığınız notları, kodlamaları yazın ve belirli aralıklarla tekrar edin, tekrar etmeyi de ihmal etmeyin.
  7. Anahtar kelimeler kullanarak not çıkarmak hafızayı güçlendirir ve zamandan kazandırır. Bunu yapabilirseniz ihmal etmeyin.

Yukarıda değindiğim yararlı maddeleri dikkate alarak not çıkarırsanız konuları yetiştirmeniz ve akılda kalıcı şekilde öğrenmenize fayda sağlayacaktır.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu