Meslek Rehberi

Rehberlik Öğretmeni (Psikolojik Danışman) Mesleği

Rehberlik Öğretmeni (Psikolojik Danışman) Tanımı – PDR

PDR Rehberlik Öğretmeni Hakkında Bilgi; Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilerin ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerini gerçekçi ve ayrıntılı olarak tanımalarına, kendilerine açık eğitim, meslek ve iş olanakları hakkında bilgilenmelerine, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, doğru kararlar verebilme becerileri geliştirmelerine yardım eden kişidir.

Rehberlik Öğretmeni (Psikolojik Danışman) Mesleğinin Görevi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında çalışan rehber öğretmen (PDR – psikolojik danışman) başlıca şu görevleri yerine getirir:

 • Gözlem, olay kaydı (Anektod), dereceleme ölçekleri,otobiyografi, sosyometri tekniği, gibi öznel teknikler ile yetenek testleri, ilgi envanterleri, kişilik envanterleri gibi ölçme araçları kullanarak öğrencilerin, çeşitli özelliklerini tanımalarına yardımcı olur,
 • Öğrencilerin, meslekler, meslek edinme yolları, yarım veya tam zamanlı iş olanakları, iş arama teknikleri, verimli çalışma, sağlığı koruma, boş zamanları değerlendirme yöntemleri konularında bilgilenmelerini sağlar,
 • Bireysel olarak ve/veya grupla görüşme (Psikolojik danışma) yapar, danışanı dinler, yansıtma, yorumlama gibi tekniklerle öğrencilerin sorunlarının kaynağını anlaması ve çözüm yolu bulmasında danışana yardımcı olur,
 • Yapılan yardımların ne derece etkili olduğunu izleme araştırmaları ile belirler,
 • Öğretmenlere, rehberlik görevini yerine getirmelerinde yardımcı olur,
 • Ana babalara çocuklarının eğitimi konusunda danışmanlık yapar,
 • Engelli öğrencileri belirler, ilgili tedavi ve eğitim kurumlarına gönderir.

Rehberlik Öğretmeni Mesleğinde Kullanılan Araç – Gereçler

 • Çeşitli rehberlik programları,
 • Psikolojik ölçme araçları,
 • Öğrenci gelişim dosyaları ve kayıtları,
 • Okul araç ve gereçleri,
 • Bilgisayar.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Mesleğinin Gerektirdikleri Nelerdir?

Rehber öğretmen (psikolojik danışman) olmak isteyenlerin;

 • Sözlü ifade gücüne ve empati yeteneğine sahip,
 • Sosyal bilim ve sosyal yardım ilgisi gelişmiş,
 • Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
 • Sağlıklı bir iletişim ortamı sağlayabilen,
 • Dikkatli, işine özen gösteren,
 • Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, hoşgörülü, sabırlı,
 • Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
 • Kendini geliştirmeye istekli, yaratıcı
  kimseler olmaları gerekir.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Mesleğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları

Rehber öğretmen (psikolojik danışman), bireysel rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini odasında, grup rehberliği hizmetini sınıfta yürütür.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Mesleğinin Eğitimin Verildiği Yerler

Mesleki eğitim üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümlerinde verilmektedir.

Ayrıca, “Psikoloji” bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar da Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Rehber Öğretmen olarak çalışabilirler.

”Psikoloji” bölümlerinden mezun olanların görev alacakları özel eğitim okulları ve kurumları engel grubuyla ilgili özel eğitim alanında en az 9 kredilik ders almaları veya özel eğitim alanında yüksek lisans yapmış olması gerekir.
Bunların dışında, daha önceki yıllarda “Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü/Anabilim Dalı” mezunlar da MEB tarafından bu alanda Rehber Öğretmen olarak atanabilirler.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Nasıl Olunur?

Mesleğin eğitimine girebilmek için;

 • Lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • ÖSYS (Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Kılavuzunda belirtilen şartları taşımak gerekir.

Rehber Öğretmen Mesleğinin Eğitim Süresi

Eğitim Fakültelerinin “PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışma)” bölümlerinde 8 yarıyıllık dönemlerden oluşan 4 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince meslek dersleri ağırlıklı alınmaktadır.
Rehberlik ve Danışmanlık alanına yönelik derslerin yanı sıra, özel eğitim ve genel kültür alanında seçmeli dersler bulunmaktadır.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Mesleğinin Ünvanı  ve Diploması

Eğitimini tamamlayanlara “Lisans Diploması” verilir.

Rehber Öğretmen Mesleğinin Çalışma Alanları İş Bulma Olanakları

Rehber öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, dershanelerde, halk eğitim merkezlerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Eğitim Psikolojisi, Eğitim Yönetimi, Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Türk Eğitim Tarihi, Halk Eğitim ve Toplum Kalkınması, Araştırma Teknikleri, Gurupla Çalışma Teknikleri, Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Sosyolojisi, Psikoloji, İnsan İlişkileri, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi, Düşünme Eğitimi derslerini verirler.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Maaş ve Burs

Psikolojik danışma ve rehberlik programını ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan, belli koşulları taşıyanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs sağlanır.

Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve harç kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler.

Eğitim sonunda ‘’Öğretmen’’ olarak atananlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre 9. Derecenin 1.kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Bu öğretmenler yan ödeme, ek ders ücreti gibi olanaklardan da yararlanırlar.

Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise, okul yönetimi ile yaptıkları anlaşmalara göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler.

Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman) Mesleğinde Yükselme

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

İş Hayatında Yükselme

İdari yönden okul müdürü veya müdür yardımcısı olabilirler.
Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavı kazanırlarsa Eğitim Yöneticisi olabilirler
Özel şirketlerde kariyer danışmanlığı gibi unvanlarla çalışabilirler.

İlgili Yazı: PDR Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

BENZER MESLEKLER
– Psikolog,
– Öğretmen,
– Sosyal Hizmet Uzmanı,
– Pedagog.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN KAYNAKÇA;
-İlgili eğitim kurumları,
-Türkiye İş Kurumu


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitemizi kullanmaya devam etmek için reklam engelleme eklentisini devredışı bırakınız. Unutmayınız, bu bizim devam edebilmemiz için gereklidir. :)