Sınav Stresi İle Nasıl Başa Çıkılır

Sınav Stresi İle Nasıl Başa Çıkılır

Sınav Stresi ve Başak Çıkma Yolları

Sınavlar yaklaşıyor mu? Sınavlara hazırlanıyor ama nasıl hazırlandığınızı bilmiyor gibi misiniz? Toplumumuzda sınav stresi kaçınılmazdır, ancak bu streslerin hiçbirine girmediğinizden emin olun: Bugün sınav stresi ile nasıl başa çıkacağınızı “Sınav Stresi İle Nasıl Başa Çıkılır” makalesi ile öğrenip, sınav stresini yenme yollarını biliyor olacaksınız.

1 Görmezden gelin

Bazı kişilerin sınav stresine cevabı, tekrar eden streslerden kendini alıkoyamamasıdır. Sürekli stresini düşünür ve bu sınava çalışmasına etki eder. Bu ‘strateji’ sınav günü geldiğinde ve hiç hazırlanmadığınız da bariz bir olumsuzluk yaratacaktır.

-Bugün artık stresleri görmezden gelin!

2 Kendinizi suçlamayın

Sınav stresine kapılarak kendilerini suçlayan kişiler vardır. “Yeterince yapamıyorum, planıma bağlı kalamadım, bu hızda asla iyi olmayacağım vs vs…”

Bu size de tanıdık gelmiştir, hangimiz yapmadık ki?. Kişinin bir dereceye kadar, kendi kendini idare etmesi ona yardımcı olabilir. Ancak çok fazla kendini suçlamak kişinin motivasyonunu düşürecek ve kişi kendini enerjik hissetmeyerek daha dibe batacak. 

-Şimdi, kendinizi suçlamayı bırakın ve biraz mola verin!

3 Gerçekli olmayan hedefler

Sen süper bir insan değilsin! bizde değiliz tabi ki. Ama asla karşılaşamayacağınız hedefler belirleyerek kendinizi başarısızlığa düşürmeyin.

-Artık hedeflerinizde gerçekçi olun!

4 Sürekli ders ve kendine zaman ayırmamak

Tüm zamanınızı ve enerjilerinizi sadece yaklaşan sınavlara odaklanarak, kendinize zaman ayırmayarak iyi olamazsınız. İnsanın doğası gereği eğlenmesi ve kendine zaman ayırması gereklidir. Eğer kendinize yeterince zaman ayırmıyorsanız, bunu bir gözden geçirin. Bu yapmanız beyninizi dinlendirecek ve enerjinizi artıracaktır.

– Bugün biraz kendine zaman ayır!

5 Sürekli kafein içmek

Birçok insan hele hele öğrenci içgüdüsel olarak ekstra kahve, kola veya enerji içeceğine ihtiyaç duyar. Bunlar kendine enerji vereceğini düşünür. Kahvenin uyanık  tuttuğunu hepimiz biliriz lakin, uzun vadede kahve bize fayda vermemektedir. 

Bunun yerine, yavaş yakılan enerji dolu (makarna, kepekli ekmek, meyve ve sebze gibi) dengeli bir beslenme tercih edin. Bu sağlıklı yiyecekler ayrıca sınav stresini azaltan yiyecekler olarak sizlere yardımcınız olacaktır. Beyninizi dinç tutmak için bol bol su için ve bol bol uyku almaya çalışın. 

– Şimdi elindeki kafeinli içeceği bırak!

Bu makale ile Sınav Stresi İle Nasıl Başa Çıkılır konusunda gerek YKS sınavı gerekse diğer sınavlar(lgs, kpss, dgs, ales) sizlere sınav stresi ile başa çıkmanın yollarını anlatmış olduk. Sınav stresi yenmenin yolları 5 madde ile sizlere açıkladık. Sınavlara çalışırken yararlanacağınız sınav stres azaltma teknikleri bunlardır. Sınav stresi ile sınav kaygısını aynı teraziye koyabiliriz. Sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları ile sınav stresi başa çıkma yolları aynıdır.

BenimHedefim.NET Tüm sınavlarda başarılar diler…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Yayın Tarihi:
Yazar :

Benim Hedefim, üniversiteye hazırlanan adaylara yönelik bilgi ve destek veren, adayların hedeflerini doğru bulmasına ve hedeflerinin yönünde adaylara öncülük eden uzman eğitim sitesidir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
Yükseköğretim
KURUMLAR SINAVI

15 Haziran 2019(TYT)
16 Haziran 2019(AYT)

KPSS
SINAV DUYURULARI
  KPSS
  SON SINAVLAR
  SORU
  ÇÖZEN
  1
  ONLİNE SINAV
  10
  ADET SORU
  DEFA ÇÖZÜLDÜ
  KPSS
  SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Hangi Bölüm Gelir? Sıralama-Net-Puan

   Hangi Bölüm Gelir? Hangi Üniversite Gelir? Kazanabilir Miyim? 290 puanım var 450 k dayım Paramedik gelir mi? Puanlar geçen seneyle ayni mı yoksa deği... Devamını Oku

  • Baraj Puanının Genişletilmesinin Bölümlere Katkısı Nedir?

   Baraj Puanının Genişletilmesi; Baraj puanının genişletilmesinin bölümlere katkısı, baraj genişletilen bölümü ilgilendirmektedir. Bir bölümün baraj pu... Devamını Oku

  KPSS
  DERS DOKÜMANLARI