Rehberlik

YKS Matematik Sınavında Unutulmaması Gereken İşlemler

YKS Matematik Sınavında Unutulmaması Gereken İşlemler

YKS sınavı anında sınav telaşı, öğrencide oluşabilecek zihin yanılmalarını körükler. Öğrenciler aslında emin oldukları ya da anımsadıkları bilgileri kısıtlı zaman nedeniyle beyninde yoğurup farklı bir şekilde kendilerine geri sunabilirler. Bu yüzden aslında bilinen fakat unutulmaya veya o an anımsan mamaya müsait TYT veyahut da AYT YKS Matematik Sınavında Unutulmaması Gereken İşlemler ‘i aşağıya listeledik.

YKS Sınavı Anında Unutulmaması Gereken Bilgiler

1. YKS matematik sınavında en çok çıkan konu tam sayılar konusudur. Unutmamak gerekir ki ’0′ tam sayı değildir. Tam sayıların en küçük pozitif değeri +1, en büyük negatif değeri ise -1′dir. 0 bir doğal sayıdır. Doğal sayılar 0′dan başlar ve sonsuza kadar gider. Aslında kolay bir bilgidir fakat YKS sınavında yanıltıcı etkisi bazen sorunun içinde bazen ise şıklarda karşınıza çıkabilir.

2. Bir sayının karesi, negatif sayılarda pozitif sayılarda olduğu gibi negatiftir fakat o sayının parantez içinde olup olmadığına dikkat edilmelidir. Örneğin (2)2 = 4 , yine (-2)2= 4 tür. Bunun yanı sıra 22=4 iken -22= -4tür.

3. Uzun uzun verilen işlemlerde her sene olduğu gibi bu sene de işlem sırasını bilmeden hata yapılabilecek sorular gelecektir. İşlem önceliği sırası şu şekildedir:

  1. çarpma
  2. bölme
  3. toplama
  4. çıkarma

Bunu basit bir örnekle ifade etmek gerekirse : 2+3.(4-3\3)-2 işleminde verilen işlem sırasını uygularsanız cevabın ’9′ olduğunu bulacaksınız.

4. Bir soruda en küçük ya da en büyük değerler istendiğinde bu değerlerin pozitif ya da negatif değerler ile sınırlandırılmış olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Öyle ki bir kelime dahi bütün sorunun ihlaline neden olabilir.

5. x+3=x+8 gibi bir sonuçla karşılaştınız ve x’in çözüm aralığı isteniyor. Bu durumda boş kümedir ve Çx={ } ile gösterilir. Diğer yandan x+3=x+3 sonucuyla karşılaştınız. Buradaki x değerleri ise evrenselir ve Çx= {R} ile gösterilir.

6. 2a + 2a + 2a + 2a = 4.2a iken 2a x2ax2ax2a = 24a dır.

7. Altı çizili daima sorularında çiftle çarpılmış olan sayılar daima çifttir. Soru çözümünde size mutlaka yardım edecek bir özelliktir. Ayrıca diğer özellikler de şöyledir;

Çxç=ç
txt=t
Txç=ç
T+t=ç
Ç+ç=ç
T+ç =t

Matematik Kural Tanır Aman Dikkat!

8. Negatif sayılarda bir kesrin değeri pay büyüdükçe küçülürken payda büyüdükçe küçülür. Ayrıca payı eşit olan sayılardan paydası büyük olan büyük, küçük olan ise küçüktür.

Pozitif sayılarda ise tam tersidir. Pay büyüdükçe sayı büyürken payda büyüdükçe sayı küçülür. Bununla birlikte payı eşit olan 2 sayıdan paydası büyük olan diğerinden daha küçüktür.

9. A=(a,b,{c},d,e,{f}) ile B=(a,b,c,d,e,f) kümeleri verilip a ile b’nin kesişimleri isteniyorsa A^B= (a,b,d,e)’dir. Parantez içinde verilen ifade ayrı bir biçimde ele alınmalıdır.

10. YKS Matematik Sınavında Unutulmaması Gereken İşlemler konusunda son olarak söylediğimiz nokta bütün sınavlarda geçerli bir kural yani dikkat!

BenimHedefim.Net Başarılar Diler…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitemizi kullanmaya devam etmek için reklam engelleme eklentisini devredışı bırakınız. Unutmayınız, bu bizim size hizmet edebilmemiz için gereklidir. :)