Rehberlik

YKS: Son Haftalar ve Artan Kaygılar

Birçoğumuz 1 yılı aşkın bir süredir 30 Haziran – 1 Temmuz yani YKS sınav günü için sabırsızlanmakta. Ve aramızda ikinci kez YKS sınavına girecek tecrübeli adaylar da vardır elbet. Tabi onlar geçen sene girmişse LYS ismiyle girmişlerdir. YKS günü yaklaştıkça heyecanlar artıyor, kaygılar çoğalıyor, eksik olan konular giderek daha da çok düşündürüyor. Peki YKS sınavına az zaman kalmışken son haftaları nasıl değerlendirmeli ? Konu eksikleri için ne yapmalı ? Bu kısa zamanda yapılacak birçok şey varken önceliği nelere vermeliyiz? YKS: Son Haftalar ve Artan Kaygılar neler? Bu yazımızda bu konulara değineceğim.

YKS Az Kaldı Heyecan Endişe
YKS Az Kaldı Heyecan ve Endişe

2024 YKS Sınavı İçin Son Haftalar ve Yapılması Ya Da Yapılmaması Gerekenler

#1 Kaygılarınıza Yenik Düşmeyin

Özellikle bayan adaylarda büyük sorunlar teşkil eden sınav korkusu derslerinize odaklanmanızı zorlaştırarak pek de verimli geçmeyecek çalışma temposuna sizi sürükleyecektir. Hedefiniz ne kadar büyük olursa olsun hedefinize olan mesafenizi sorgulamak yerine kendinize güvenin ve ”başarabilirim”  sözünü slogan olarak benimseyin.

#2 Eksik Konularınıza Çok Zaman Ayırmayın

Hala birçok hataya düştüğünüz ya da henüz hiç vakit ayıramadığınız konular varsa bu açığınızı deneme çözerek kapatmaya çalışın.Konu çalışmak yerine denemeler çözmeniz daha iyi olacaktır çünkü deneme çözmek hem hızınızı artırır (adayların büyük bir kısmı süreyi yetiştirememekten sınavını tamamlayamamaktadır) hem de birçok konuda soru tipleri üzerinden giderek konu tekrarı etmiş olursunuz.

#3 Hala Ders Programınız Yoksa Kesinlikle Edinin

Programlı çalışmak ömür boyu edinilmesi gereken bir prensip olmalıdır.Hala bir programınız yoksa rehber öğretmeninizle görüşerek kendiniz için uygun bir program edinin.

#4 Çıkmış Soruları Mutlaka Çözün

2024 YKS sınavı soru tipleri de önceki sınavlardan pek farklı olmayacak. Bu yüzden bu yıldan başlayarak geriye doğru son 10 yılın tüm 1. bölüm çıkmış sorularını bitirin ve çözemediğiniz soruları öğretmenlerinize çözdürün. Aylar önce çözdüğünüz çıkmış sorulara da göz atmanız faydalı olacaktır.

Tüm sınav arşivini ÖSYM’nin bu adresinden indirebilirsiniz: ARŞİV

#5 Bir Sene Daha Hazırlanmayı Kafanızdan Silin

Hedeflerinizle aranızda uçurum olduğu bariz olsa bile bir sonraki sene tekrar hazırlanmak düşüncesini tüm sınavlarınız bitene kadar aklınızdan atın.Bir sene daha hazırlanırsam bir şey kaybetmem demek size sadece tembellik ve çalışmaktan soğumak olarak yansır.Şu da unutulmamalıdır ki seneye hazırlanacak olsanız bile bu sene öğrendiklerinizin hepsi yanınıza kar olarak kalacaktır. Yapılan istatistiklerin neredeyse tamamı ikinci sene sınava tekrar hazırlanan öğrencilerin ilk senelerine oranla daha az çalıştıkları ve kendilerine sosyallik adına daha çok zaman ayırdıklarını göstermektedir.

#6 Kendinize Güvenin

Hiçbir sınav yalnız zeki olmakla kazanılamaz.Çalıştıklarınızın meyvesini alacağınıza inanın ve kendinize olan güveninizi asla bırakmayın.Çok sıkıldığınız ya da moralinizin bozulduğu zamanlarda sevdiklerinizle de zaman geçirin.Bu sizin kafanızı dağıtacak, motive olmanızı sağlayacaktır.

YKS: Son Haftalar ve Artan Kaygılar makalesine  yorum eklemeyi unutmayın, kaygılarınızı endişelerinizi heyecanlarınızı yorumlarda belirtin, yardımcı olmaya gönüllüyüz.

2024 YKS Sınavı’nda BenimHedefim.Net herkese başarılar diler…

Bir Yorum

  1. Yks grubuna katılmak istiyorum çünkü yapamadığım soruları bir bilene sormak ve onların yapamadıklarını da yaparak kendimi geliştirmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu