YKS 2024

2024 YKS (TYT AYT) Sınavına Kaç Gün Kaldı – YKS Geri Sayım

2024 YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2024 YKS (TYT AYT) Sınavına Kaç Gün Kaldı?

Çok merak edilen 2024 YKS (TYT AYT) sınavlarının tarihleri belli oldu. YKS (TYT AYT) sınavları herhangi bir değişiklik olmaksızın 2023 yılının Haziran ayında yapılması düşünülmektedir. Belli ihtimallere karşı ertelenme veya öne çekilme durumlarında ÖSYM internet sitesi üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. 2024 YKS Sınav Tarihleri; Değiştirilen Tarih TYT Sınavı Tarihi: 27 Haziran 2023 AYT Sınavı Tarihi: 28 Haziran 2023

YKS Geri Sayım 

Sık Sorulan Sorular(SSS)

YKS Sınavı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavları TYT AYT başvuruları sınav süresinden 1 ay önce alınmaktadır. YKS Sınav başvurularını belirtilecek tarihler arasında www.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden YKS sınavı başvurularını yapabilme imkanı olmayan adayların illerindeki ÖSYM il ve ilçe binalarında veya öğrenim gördükleri Liselerde başvurularını yapabilirler. Adayların ÖSYM şifreleri olmaması durumunda ÖSYM şifrelerini öğrenim gördükleri liselerden veya ÖSYM binalarından temin edebilirler.
 

YKS Sınavları Nedir?

YKS sınavı ÖSYM’nin üniversite adaylarına yönelik yaptığı üniversiteye geçiş sınavıdır. YKS sınavının ilk oturumu  Temel Yeterlilik Testini (TYT) baraj puanını geçen aday ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testine (AYT) girmeye hak kazanır. TYT AYT baraj puanları hakkında bu sayfadan bilgi alabilirsiniz. TYT testinde Temel Yeterlilik bilgisi ölçülürken AYT testinde ise Alan Yeterlilik bilgisi ölçülür.

YKS Sınavlarının İçeriği ve Soru Sayısı Nedir?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavlarında,  TYT testinde 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. AYT testinde Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Fen Bilimleri 40 ve Matematik 40, olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır. ÖSYM kurumunun her yıl belirli konulardan soru sorduğu kaçınılmaz bir itiraftır. ÖSYM alttaki konulardan her yıl kaçırmaksızın sorular sorar. İşte bu çok çıkan konular şunlardır;

  • Paragraf soruları; TYT Türkçe ve AYT Edebiyat testlerinde paragraf soruları diğer sorulara göre daha çok çıkmaktadır. YKS sınavında soru sayısında değişikliğe gidilmesiyle AYT Edebiyat testinde paragraf sorularının alanı daralmıştır.
  • Problem soruları; Biliyorsunuz ki TYT ve AYT Matematik testlerinin ana damarı Problem konusudur. TYT ve AYT Matematik testlerinde diğer sorulara ağırlıklı olarak Problem sorulmaktadır.

YKS Sınavları Kim Tarafından Hazırlanmaktadır?

Her yıl bir ÖSYM efsanesi olan “Bu sene sınavları TÜBİTAK hazırlayacakmış”, veya NASA hazırlayacakmış gibi şehir efsaneleri eskiye nazaran şimdi pek gündem olmazsa  da yine merak edilen bir konudur.  ÖSYM bu efsaneleri yalanlayıp, kanıtlamıştır. Her yıl sınavları ÖSYM(Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kurumu hazırlar.

YKS Sınavları Puan Türleri Nasıldır?

Yeni sistem TYT testinde 1 tür puan vardır. Oda sadece TYT puanının hesaplanmasıdır. AYT testinde Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil olmak üzere 4 tür puan vardır. Yeni sistem ile beraber; TM, TS, MF gibi terimler ÖSYM kılavuzlarından kalkmıştır.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu