2019 YKS (TYT AYT) Sınavına Kaç Gün Kaldı – YKS Geri Sayım

YKS Sınavı Tarihi

2019 YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 YKS (TYT AYT) Sınavına Kaç Gün Kaldı?

Çok merak edilen 2019 YKS (TYT AYT) sınavlarının tarihleri belli oldu. YKS (TYT AYT) sınavları herhangi bir değişiklik olmaksızın 2019 yılının Haziran ayında yapılması düşünülmektedir. Belli ihtimallere karşı ertelenme veya öne çekilme durumlarında ÖSYM internet sitesi üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 YKS Sınav Tarihleri;

TYT Sınavı Tarihi: 22 Haziran 2019

AYT Sınavı Tarihi: 23 Haziran 2019

YKS Geri Sayım 

YKS Sınavı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavları TYT AYT başvuruları sınav süresinden 1 ay önce alınmaktadır. YKS Sınav başvurularını belirtilecek tarihler arasında www.osym.gov.tr internet adresi üzerineden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden YKS sınavı başvurularını yapabilme imkanı olmayan adayların illerindeki ÖSYM il ve ilçe binalarında veya öğrenim gördükleri Liselerde başvurularını yapabilirler. Adayların ÖSYM şifreleri olmaması durumunda ÖSYM şifrelerini öğrenim gördükleri liselerden veya ÖSYM binalarından temin edebilirler.

YKS Sınavları Nedir?

YKS sınavı ÖSYM’nin üniversite adaylarına yönelik yaptığı üniversiteye geçiş sınavıdır. YKS sınavının ilk oturumu  Temel Yeterlilik Testini (TYT) baraj puanını geçen aday ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testine (AYT) girmeye hak kazanır. TYT AYT baraj puanları hakkında bu sayfadan bilgi alabilirsiniz. TYT testinde Temel Yeterlilik bilgisi ölçülürken AYT testinde ise Alan Yeterlilik bilgisi ölçülür.

YKS Sınavlarının İçeriği ve Soru Sayısı Nedir?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavlarında,  TYT testinde 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır.

AYT testinde Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Fen Bilimleri 40 ve Matematik 40, olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır.

ÖSYM kurumunun her yıl belirli konulardan soru sorduğu kaçınılmaz bir itiraftır. ÖSYM alttaki konulardan her yıl kaçırmaksızın sorular sorar. İşte bu çok çıkan konular şunlardır;

 • Paragraf soruları; TYT Türkçe ve AYT Edebiyat testlerinde paragraf soruları diğer sorulara göre daha çok çıkmaktadır. YKS sınavında soru sayısında değişikliğe gidilmesiyle AYT Edebiyat testinde paragraf sorularının alanı daralmıştır.
 • Problem soruları; Biliyorsunuz ki TYT ve AYT Matematik testlerinin ana damarı Problem konusudur. TYT ve AYT Matematik testlerinde diğer sorulara ağırlıklı olarak Problem sorulmaktadır.
YKS Sınavları Kim Tarafından Hazırlanmaktadır?

Her yıl bir ÖSYM efsanesi olan “Bu sene sınavları TÜBİTAK hazırlayacakmış”, veya NASA hazırlayacakmış gibi şehir efsaneleri eskiye nazaran şimdi pek gündem olmazsa  da yine merak edilen bir konudur.  ÖSYM bu efsaneleri yalanlayıp, kanıtlamıştır. Her yıl sınavları ÖSYM(Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) kurumu hazırlar.

YKS Sınavları Puan Türleri Nasıldır?

Yeni sistem TYT testinde 1 tür puan vardır. Oda sadece TYT puanının hesaplanmasıdır. AYT testinde Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil olmak üzere 4 tür puan vardır. Yeni sistem ile beraber; TM, TS, MF gibi terimler ÖSYM kılavuzlarından kalkmıştır.

Lütfen Oy Verir Misin?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yayın Tarihi:
Yazar :

Benim Hedefim, üniversiteye hazırlanan adaylara yönelik bilgi ve destek veren, adayların hedeflerini doğru bulmasına ve hedeflerinin yönünde adaylara öncülük eden uzman eğitim sitesidir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
Yükseköğretim
KURUMLAR SINAVI

15 Haziran 2019(TYT)
16 Haziran 2019(AYT)

KPSS
SINAV DUYURULARI
  KPSS
  SON SINAVLAR
  SORU
  ÇÖZEN
  1
  ONLİNE SINAV
  30
  ADET SORU
  145
  DEFA ÇÖZÜLDÜ
  KPSS
  SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Hangi Bölüm Gelir? Sıralama-Net-Puan

   Hangi Bölüm Gelir? Hangi Üniversite Gelir? Kazanabilir Miyim? 290 puanım var 450 k dayım Paramedik gelir mi? Puanlar geçen seneyle ayni mı yoksa deği... Devamını Oku

  • Baraj Puanının Genişletilmesinin Bölümlere Katkısı Nedir?

   Baraj Puanının Genişletilmesi; Baraj puanının genişletilmesinin bölümlere katkısı, baraj genişletilen bölümü ilgilendirmektedir. Bir bölümün baraj pu... Devamını Oku

  KPSS
  DERS DOKÜMANLARI