YKS Konuları

2020 AYT Konuları + AYT Konu Takip Çizelgesi

Alan Yeterlilik Testi Konuları

2020 AYT Konuları güncel bir şekilde bu makalemizde yayınlandı! En doğru ve en güncel 2020 AYT Konuları için okumaya devam ediniz.

2020 AYT sınavında çıkacak konuları bu makale ile paylaşıyoruz. Paylaştığımız bu makalede bulunan tüm AYT Konuları güvenilir ve size yani üniversite adaylarına yönelik hazırlanmıştır. Titizlikle hazırlanan konular, düzenli bir şekilde listelenmiştir.

Aşağıdaki bağlantılardan güncel AYT müfredatı olarak Alan Yeterlilik Testi konularını inceleyebilirsiniz. Ayrıca AYT Konuları ile AYT en çok soru çıkan konuları da öğrenmiş olacaksınız.

2020 AYT Konuları – ÖSYM Güncel

2020 TYT Konuları İçin Tıklayın

  • İlgili konu makalesinin içine eklediğimiz en çok soru çıkan AYT Konuları bilgisi ile de ağırlık vermeniz gereken konuları belirleyebilirsiniz.

2020 AYT Konu Takip Çizelgesi + PDF

Sizlere özel hazırladığımız, AYT Konu Takip Çizelgesi ile konularınızı takip edeceksiniz. Bitirdiğiniz konuları işaretleyip, bitirdiğiniz konuya dair çözdüğünüz soruları çizelgede işaretleyeceksiniz. Bu sizin için bir kolaylık ve program sağlayacak. Hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki butondan AYT Konu Takip Çizelgesini pdf olarak indirin! AYT Konu Takip Çizelgenizi Sözel/Sayısal/Eşit Ağırlık bölümlerinize göre indirebilirsiniz.

Çizelge İçin Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? 4 Yıllık(Lisans) Bölümlerin Taban Puanları

2020 AYT Konuları PDF

Aşağıdaki butondan 2020 Alan Yeterlilik Konularını pdf formatında indirebilir, bilgisayarınıza kaydederek çıktısını alabilirsiniz. PDF şeklinde sunduğumuz AYT Müfredat konuları konu takip çizelgesi görevini de görmektedir.

Konuları PDF İndirmek İçin Tıklayın

Alan Yeterlilik Testi – AYT Nedir?

ÖSYM tarafından uygulanan AYT yani Alan Yeterlilik Testi YKS(Yükseköğretim Kurumlar Sınavları)’nın ikinci oturumudur. AYT testi TYT testinden 1 gün sonra yapılır. Sorular TYT testine göre daha çok bilgiye dayalıdır. AYT sınavında alan yeterlilik bilgisi ölçülmektedir. AYT testinde adaylara Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık bölümlerinden soru sorulmaktadır.  AYT testine giren adayların AYT(Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık) puanlarını bu test belirlemektedir.

AYT testinde Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Fen Bilimleri 40 ve Matematik 40olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır. Alan Yeterlilik testine giren adayların AYT puanlarını bu test belirlemektedir.

Alan Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

AYT TESTLERİ Soru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
Türk Dili ve Edebiyatı 24
Sosyal Bilimler-1
Tarih -1 10
Coğrafya-1 6
Toplam 40
Matematik Toplam 40
Sosyal Bilimler-2
Tarih-2 11
Coğrafya-2 11
Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) 12
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6
Toplam 40
Fen Bilimleri
Fizik 14
Kimya 13
Biyoloji 13
Toplam 40
Yabancı Dil Toplam 80

AYT Baraj Puanı

Alan Yeterlilik Testinde(AYT) Sözel, Sayısal veya Eşit Ağırlık puanınızın hesaplanması için 180 puan barajını geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca TYT veya Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türünde alım yapan bir lisans/önlisans programına yerleşmek için 180 puan ve üzeri almanız gerekmektedir.

BenimHedefim.Net iyi çalışmalar diler..


BENİM HEDEFİM

BenimHedefim proje Kurucusu. YKS(TYT-AYT-YDT), KPSS, DGS, ALES, LGS, MSÜ gibi sınavlarda bildiklerini paylaşan sıkı eğitim takipçisi. Boş durmaktan sıkılan, insanlara faydalı olmayı amaç edinen şahs-ı meçhul...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Lütfen sitemizi kullanmaya devam etmek için reklam engelleme eklentisini devredışı bırakınız. Unutmayınız, bu bizim size hizmet edebilmemiz için gereklidir. :)