YKS 2024
Trend

2024 YKS Konuları ve Soru Dağılımı + PDF

Yükseköğretim Kurumlar Sınavları Konuları

2024 YKS Konuları MEB Müfredatına uygun olarak bu makalemizde yayınlandı! En doğru ve en güncel 2024 TYT-AYT-YDT Konuları bu makalemizde 2024 YKS Adaylarının ilgisine sunulmuştur. 2024 YKS sınavında çıkması muhtemel, çıkacak konular ÖSYM ve MEB TTKB müfredatına uygundur.

2024 YKS boyunca instagram hesabımızı takip ederek gelişmeleri takip etmeye ne dersin? Cevabın “evet” ise seni buraya alalım @benimhedefimnet
Okumayı sevmiyorsan, seni böyle alalım 🙂 YKS Konularını, YKS Konulara göre soru dağılımını ve burada yer alan her şeyi video olarak izleyebilirsin. 🙂

YouTube video

Güncel Üniversite Sınavı Konuları – ÖSYM YKS Sınavı

2024 YKS(TYT-AYT-YDT) Konularını öğrenmek istediğiniz dersin üzerine tıklayın. Tüm derslerin içerisinde size bir sürprizimiz var. 🙂
 YKS Konuları: TYT-AYT-YDT Konuları ve Soru Dağılımları
2024 YKS Konuları

2024 YKS Konuları, YKS Konu Listesi

2024 TYT Konuları

Temel Bilimler
2024 TYT Türkçe Konuları 2024 TYT Matematik Konuları 2024 TYT Geometri Konuları

Sosyal Bilimler
2024 TYT Coğrafya Konuları 2024 TYT Tarih Konuları 2024 TYT Din Konuları 2024 TYT Felsefe Konuları

Fen Bilimleri
2024 TYT Kimya Konuları 2024 TYT Fizik Konuları 2024 TYT Biyoloji Konuları

2024 AYT Konuları

YKS Sayısal Konuları
2024 AYT Matematik Konuları 2024 AYT Geometri Konuları 2024 AYT Kimya Konuları 2024 AYT Fizik Konuları 2024 AYT Biyoloji Konuları

YKS Eşit Ağırlık Konuları
2024 AYT Matematik Konuları 2024 AYT Edebiyat Konuları 2024 AYT Coğrafya-1 Konuları 2024 AYT Tarih-1 Konuları

YKS Sözel Konuları
2024 AYT Edebiyat Konuları 2024 AYT Coğrafya-1 Konuları 2024 AYT Tarih-1 Konuları 2024 AYT Coğrafya-2 Konuları 2024 AYT Tarih-2 Konuları 2024 AYT Felsefe Grubu Konuları 2024 AYT Din Konuları

2024 YDT(Yabancı Dil Testi) Konuları

YKS Dil Konuları
2024 YDT Yabancı Dil Konuları

2024 YKS Çalışma Programı İçin Tıklayın

Konuların ayrıntılı olarak, konu alt başlık incelemesi için mutlaka ilgili dersin konusuna tıklayınız.

2024 YKS Konulara Göre Soru Dağılımı

YKS Sınavı TYT-AYT-YDT Testleri Soru Dağılımları;

NOT: İçerik gereksiz olarak uzayacağı için, sadece AYT Edebiyat soru dağılımını buraya ekliyorum. Tüm AYT derslerinin soru dağılımını incelemek isterseniz. Hemen şu aşağıdaki videoyu izleyiniz, böylelikle soru dağılımını daha rahat bir şekilde incelersiniz. 🙂 Videoyu izlemek istemez iseniz, yine ilgili derslerin konu bağlantılarına giderek her dersin soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

YouTube video

AYT Edebiyat Konulara Göre Soru Dağılımı Soru Sayısı (Yaklaşık)
Sözcükte Anlam 1
Cümlede Anlam 1
Paragrafta Anlam 2
Sözcük Türleri *
Dil Bilgisi [Karma] *
Anlatım Bozuklukları *
Yazım Kuralları *
Noktalama İşaretleri *
Edebi Metinler (Şiir Bilgisi) 3
Edebi Sanatlar 1
Edebi Metinler (Düzyazı) 1
Sözlü Anlatım Türleri *
Tiyatro *
İslamiyet Öncesi ve Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı *
Halk Edebiyatı 2
Divan Edebiyatı 4
Edebi Akımlar 1
Tanzimat Edebiyatı 2
Servetifünun ve Fecriati Edebiyatı 1
Millî Edebiyat 1
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı 4
SÜRPRİZ 🙂 Aşağıdaki konu takip çizelgesini indirerek, 2024 yılı güncel YKS Konu Listesine yani YKS Konularına pdf olarak ulaşabilirsiniz. Böylelikle çalıştığınız konuyu “konu takip çizelgesinden” takip edeceksiniz. Konuları her merak ettiğinizde, konular elinizin altında olacak. Bu sizler için bir kolaylık sunmaz mı? YKS 2024 Tayfa bence hemen indirmelisiniz…

2024 YKS Konu Takip Çizelgesi (PDF)

Sizlere özel hazırladığımız, YKS Konu Takip Çizelgesi ile konularınızı takip edeceksiniz. Bitirdiğiniz konuları işaretleyip, bitirdiğiniz konuya dair çözdüğünüz soruları çizelgede işaretleyeceksiniz. Bu sizin için bir kolaylık ve program sağlayacak. Hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki butondan YKS Konu Takip Çizelgesini pdf olarak indirin! YKS Konu Takip Çizelgenizi Sözel/Sayısal/Eşit Ağırlık/Dil ve TYT bölümlerinize göre indirebilirsiniz. TYT Konuları ve Konu Takip Çizelgeleri

Çizelge İçin Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? 2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

2024 YKS Konuları PDF

Aşağıdaki butondan 2024 YKS Konularını pdf formatında indirebilir, bilgisayarınıza kaydederek çıktısını alabilirsiniz.

YKS Konularını PDF İndirmek İçin Tıklayın

2024 YKS Konuları ÖSYM kurumuna uygun olarak bu şekildedir. YKS sınavları hakkında kısaca bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki paragrafları okumanızı tavsiye ederiz.

YKS Hakkında Bazı Bilgiler

Yüksek-öğretim Kurumlar Sınavları – YKS Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavları (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT)Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak  3 ayrı testten oluşmaktadır.

Temel Yeterlilik Testi – TYT Nedir?

ÖSYM tarafından uygulanan TYT yani Temel Yeterlilik Testi YKS(Yükseköğretim Kurumlar Sınavları)’nın ilk oturumudur. TYT testi AYT testinden 1 gün önce yapılır. Sorular AYT testine göre daha çok yoruma dayalıdır. TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler(Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din K. Ahlak Bilgisi) Testi, Temel Matematik Testi(Geometri) ve Fen Bilimleri(Fizik, Kimya, Biyoloji) Testleri yer alacaktır. TYT testinde 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Temel Yeterlilik testine giren adayların TYT puanlarını bu test belirlemektedir.

Temel Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

TYT TESTLERİ Soru Sayısı
Türkçe 40
Sosyal Bilimler
Tarih  5
Coğrafya  5
Felsefe 5
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5
Toplam 20
Temel Matematik 40
Fen Bilimleri
Fizik 7
Kimya 7
Biyoloji 6
Toplam 20

Alan Yeterlilik Testi – AYT Nedir?

ÖSYM tarafından uygulanan AYT yani Alan Yeterlilik Testi YKS(Yükseköğretim Kurumlar Sınavları)’nın ikinci oturumudur. AYT testi TYT testinden 1 gün sonra yapılır. Sorular TYT testine göre daha çok bilgiye dayalıdır. AYT sınavında alan yeterlilik bilgisi ölçülmektedir. AYT testinde adaylara Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık bölümlerinden soru sorulmaktadır.  AYT testine giren adayların AYT(Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık) puanlarını bu test belirlemektedir. AYT testinde Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Fen Bilimleri 40 ve Matematik 40,olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır. Alan Yeterlilik testine giren adayların AYT puanlarını bu test belirlemektedir.

Alan Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

AYT TESTLERİ Soru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
Türk Dili ve Edebiyatı 24
Sosyal Bilimler-1
Tarih -1 10
Coğrafya-1 6
Toplam 40
Matematik Toplam 40
Sosyal Bilimler-2
Tarih-2 11
Coğrafya-2 11
Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) 12
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6
Toplam 40
Fen Bilimleri
Fizik 14
Kimya 13
Biyoloji 13
Toplam 40

Yabancı Dil Testi – YDT Nedir?

Dil sınavı oturumu olan YDT‘nin açılımı Yabancı Dil Testidir. YDT sınavında dil bilgisi ölçülmektedir. YDT testinde adaylara yabancı dillerden(Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça) soru sorulmaktadır. YDT testinde toplam 80 soru sorulmaktadır. YDT testine giren adayların YDT puanlarını bu test belirlemektedir.

Yabancı Dil Testi Soru Dağılımı

YDT TESTİ Soru Sayısı
Yabancı Dil 80

Hangi Testi Çözeceğim? Sözel – Sayısal – Eşit Ağırlık – Dil

Sözel bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler testlerini, Sayısal bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, Eşit Ağırlık bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini, Dil bölümlerinden program tercih etmek isteyenler: Yabancı Dil Testlerini(YDT) çözmek zorundadır. 2024 YKS Konularını ve YKS müfredatını MEB ve ÖSYM baz alarak paylaşmış olduk. 2024 YKS Sınavında çıkması muhtemel konular kaynak kitapların öncülüğünde listelenmiştir, güvenle kullanabilirsiniz. İlginizi Çekebilir? YKS Puan Hesaplama

Bonus: YKS(TYT-AYT-YDT) Sayısal-Sözel-Eşit Ağırlık-Dil Çalışma Programları

Tarafımızca hazırlanmış YKS Çalışma programlarını ücretsiz bir şekilde indirebilir, kullanabilirsiniz. (Aşağıdaki görsel Eşit Ağırlık bölümünden bir kesit alınmıştır. Tüm alanlara yönelik vardır.)

YKS Çalışma Programını İndirmek İçin Tıklayın

YKS Çalışma Programı
YKS Çalışma Programı

BenimHedefim.Net iyi çalışmalar diler.. YKS Testi hakkında merak ettiklerinizi yorum alanından bizlere sorabilirsiniz. (Sorular gün içinde yanıtlanır.)

Aşağıda YKS sınavları AYT/TYT/YDT hakkında sık sorulan soruları ÖSYM kılavuzuna göre cevapladık. Merak ettiklerinizi sizlerde sorabilirsiniz.

23 Yorum

    1. Merhaba, yayınladığımız konular Meb müfredatına göre belirlenmiş güncel bilgilerdir.

 1. Teşekkür ederim, YKS konularını lisede gördüğümüz gibi yayınlamışsınız ayrıca konuları ayrıntılı vermeniz çok iyi olmuş.

  1. Hayır Alp, bu sene konu kalkmaz büyük ihtimal, çünkü virüs de olsa dersler işlenecek. Konu kalkması geçen seneki Yks sınavına özgü olmuştu.

  1. Merhaba, Öncelikle iki sınav da önemli, TYT den bir program tercih edecekseniz, TYT sınavına girmeniz yeterli. TYT sınavına girmeden AYT sınavına giremezsiniz.

 2. İyi günler, bir sorum olacaktı, bu sene yks konularında soru dağılımı nasıl olur?

  1. soru dağılımını ayrıntılı olarak yks soru dağılımı makalemizden öğrenebilirsiniz.

 3. Merhaba, 2021 AYT ve TYT konuları yani yks konuları belli oldu mu hocam? paylaşmışsınız ama güncel mi?

  1. Bu soru birçok aday tarafından sorulmakta, lakin her sene konular değişecek diye bakmayın, yani açıklanması gereken bir şey yok ortada. Ufak çaplı konu değişiklikleri olur, ama genelde konular yayınladığımız şekildedir, yayınladığımız konular elbette günceldir.

 4. eksiklerim olduğu için ve soru çözümlerine katılmak için yks grubuna katılmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu