Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Psikolojik Destek

Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum

Bir çok öğrencide rastlanan bir sorun var; kaygılarımız. Öğrenciler zorlandıkları derslerden oldukça çekinerek, ”ben bu dersi sevmiyorum. Bir türlü sevemiyorum. Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Çalıştım fakat olmuyor.” gibi cümlelerle daha da uzaklaştırırlar kendilerini. Ardından gördükleri başarısızlıklar inançlarını zedeler.

Bunu en aza indirmek, bir öğrencinin elinde. Bilgiler öğrenilir. Fakat bu bilgilerin kalıcı olması için öğrenme sonrası zihin uyarıcılara kapalı olması gerekir. Bu da unutma yeteneğini en aza indirger. Yani öğrenme sonrası bilgilerin taze kalabilmesi için beynin daha fazla bilgiyi içerisine almaması gerekir.

Psikolojik Destek; Bunu zorlandığımız derse nasıl uygulamalıyız?

Oldukça zorlandığınız bir ders ya da konu, örneğin Matematik. Güçlük çektiğiniz ders için yatmadan önce belirlediğiniz konu hakkında 20-25 soru çözün. Ardından da zihninizi algılara kapatarak (yorucu beyin egzersizlerinden uzak kalarak, müzik, kitap gibi..) uyuyun. Sabah kalktığınızda yapacağınız 10 dk lık tekrar sayesinde konu hakkındaki bilgilerinizin pekiştiğini fark edeceksiniz.

Belleğimiz 2 çeşit. Uzun süreli bellek ve kısa süreli bellek. Öğrenmiş olduğumuz ilk bilgiler, kısa bellekte depolanır. Kısa belleğin kapasitesi sınırlıdır ve dış etkilerden çabuk etkilenir.

Bu nedenle bilgilerin kalıcı olması için mutlaka tekrar yapılmalıdır ki uzun süreli belleğe ulaşabilsin. Bu tekrar amaçlı yapılan etkinlik bilgilerin kalıcılığını %90 a kadar artırır. Fakat bununla sınırlı kalınmamalı ve mutlaka öğrenilen bilgiler uygulamaya konulup soru çözülmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
Yayın Tarihi:
Yazar :

Benim Hedefim, üniversiteye hazırlanan adaylara yönelik bilgi ve destek veren, adayların hedeflerini doğru bulmasına ve hedeflerinin yönünde adaylara öncülük eden uzman eğitim sitesidir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
Yükseköğretim
KURUMLAR SINAVI

15 Haziran 2019(TYT)
16 Haziran 2019(AYT)

KPSS
SINAV DUYURULARI
  KPSS
  SON SINAVLAR
  SORU
  ÇÖZEN
  1
  ONLİNE SINAV
  10
  ADET SORU
  DEFA ÇÖZÜLDÜ
  KPSS
  SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Hangi Bölüm Gelir? Sıralama-Net-Puan

   Hangi Bölüm Gelir? Hangi Üniversite Gelir? Kazanabilir Miyim? 290 puanım var 450 k dayım Paramedik gelir mi? Puanlar geçen seneyle ayni mı yoksa deği... Devamını Oku

  • Baraj Puanının Genişletilmesinin Bölümlere Katkısı Nedir?

   Baraj Puanının Genişletilmesi; Baraj puanının genişletilmesinin bölümlere katkısı, baraj genişletilen bölümü ilgilendirmektedir. Bir bölümün baraj pu... Devamını Oku

  KPSS
  DERS DOKÜMANLARI