Rehberlik

Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Psikolojik Destek

Bir çok öğrencide rastlanan bir sorun var; kaygılarımız. Öğrenciler zorlandıkları derslerden oldukça çekinerek, ”ben bu dersi sevmiyorum. Bir türlü sevemiyorum. Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Çalıştım fakat olmuyor.” gibi cümlelerle daha da uzaklaştırırlar kendilerini. Ardından gördükleri başarısızlıklar inançlarını zedeler.

Bunu en aza indirmek, bir öğrencinin elinde. Bilgiler öğrenilir. Fakat bu bilgilerin kalıcı olması için öğrenme sonrası zihin uyarıcılara kapalı olması gerekir. Bu da unutma yeteneğini en aza indirger. Yani öğrenme sonrası bilgilerin taze kalabilmesi için beynin daha fazla bilgiyi içerisine almaması gerekir.

Psikolojik Destek; Bunu zorlandığımız derse nasıl uygulamalıyız?

Oldukça zorlandığınız bir ders ya da konu, örneğin Matematik. Güçlük çektiğiniz ders için yatmadan önce belirlediğiniz konu hakkında 20-25 soru çözün. Ardından da zihninizi algılara kapatarak (yorucu beyin egzersizlerinden uzak kalarak, müzik, kitap gibi..) uyuyun. Sabah kalktığınızda yapacağınız 10 dk lık tekrar sayesinde konu hakkındaki bilgilerinizin pekiştiğini fark edeceksiniz.

Belleğimiz 2 çeşit. Uzun süreli bellek ve kısa süreli bellek. Öğrenmiş olduğumuz ilk bilgiler, kısa bellekte depolanır. Kısa belleğin kapasitesi sınırlıdır ve dış etkilerden çabuk etkilenir.

Bu nedenle bilgilerin kalıcı olması için mutlaka tekrar yapılmalıdır ki uzun süreli belleğe ulaşabilsin. Bu tekrar amaçlı yapılan etkinlik bilgilerin kalıcılığını %90 a kadar artırır. Fakat bununla sınırlı kalınmamalı ve mutlaka öğrenilen bilgiler uygulamaya konulup soru çözülmelidir.

7 Yorum

  1. Abi anlasak zaten çözeceğiz. Sıkıntı burada hiç bilmediğin dil ile yirmi beş satırlık paragraf yaz demekle eş değer. Anlamamız için ne yapmamız gerekiyor?

    1. Videolardan destek alın, konunun özüne inin. Burada böyle olması neden deyin

  2. Ben 11 yaşındayım 7.sınıfa gidiyorum normalde nufüs kağıdımda 2009 yazıyor ama 1 haftayla 2009 lu oluyorum 6ya gitmem gerekir sanırım , neyse dersime çalıştıktan sonra ben oyun oynayarsam aklımdakiler silinirmi ? ve oynadığım oyun Asphalt 9: Legends Araba oyunu ama oyun oynarken videoda çekerim youtube a atarım video youtube a yüklenirkende boş boş durur oyun yada videolar izlerim YANİ DERS ÇALIŞTIKTAN SONRA OYUN OYNAYABİLİRMİYİM ?????…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu