Rehberlik

Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Psikolojik Destek

Bir çok öğrencide rastlanan bir sorun var; kaygılarımız. Öğrenciler zorlandıkları derslerden oldukça çekinerek, ”ben bu dersi sevmiyorum. Bir türlü sevemiyorum. Ders Çalışıyorum Ama Anlamıyorum! Çalıştım fakat olmuyor.” gibi cümlelerle daha da uzaklaştırırlar kendilerini. Ardından gördükleri başarısızlıklar inançlarını zedeler.

Bunu en aza indirmek, bir öğrencinin elinde. Bilgiler öğrenilir. Fakat bu bilgilerin kalıcı olması için öğrenme sonrası zihin uyarıcılara kapalı olması gerekir. Bu da unutma yeteneğini en aza indirger. Yani öğrenme sonrası bilgilerin taze kalabilmesi için beynin daha fazla bilgiyi içerisine almaması gerekir.


Psikolojik Destek; Bunu zorlandığımız derse nasıl uygulamalıyız?

Oldukça zorlandığınız bir ders ya da konu, örneğin Matematik. Güçlük çektiğiniz ders için yatmadan önce belirlediğiniz konu hakkında 20-25 soru çözün. Ardından da zihninizi algılara kapatarak (yorucu beyin egzersizlerinden uzak kalarak, müzik, kitap gibi..) uyuyun. Sabah kalktığınızda yapacağınız 10 dk lık tekrar sayesinde konu hakkındaki bilgilerinizin pekiştiğini fark edeceksiniz.

Belleğimiz 2 çeşit. Uzun süreli bellek ve kısa süreli bellek. Öğrenmiş olduğumuz ilk bilgiler, kısa bellekte depolanır. Kısa belleğin kapasitesi sınırlıdır ve dış etkilerden çabuk etkilenir.

Bu nedenle bilgilerin kalıcı olması için mutlaka tekrar yapılmalıdır ki uzun süreli belleğe ulaşabilsin. Bu tekrar amaçlı yapılan etkinlik bilgilerin kalıcılığını %90 a kadar artırır. Fakat bununla sınırlı kalınmamalı ve mutlaka öğrenilen bilgiler uygulamaya konulup soru çözülmelidir.

] }

BENİM HEDEFİM

BenimHedefim proje Kurucusu. YKS(TYT-AYT-YDT), KPSS, DGS, ALES, LGS, MSÜ gibi sınavlarda bildiklerini paylaşan sıkı eğitim takipçisi. Boş durmaktan sıkılan, insanlara faydalı olmayı amaç edinen şahs-ı meçhul...

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu